Start Archiwum Tłuchowskie święto plonów

Podsumowanie całorocznej pracy rolników z gminy Tłuchowo odbyło się 21 sierpnia. Uroczyste święto plonów połączone z obrzędami dziękczynnymi za skończone żniwa i prace polowe rozpoczął korowód dożynkowy z wieńcami i koszami pełnymi darów ziemi.

Na stadionie gminnym odprawiona została dziękczynna Msza św., której przewodniczył i kazanie wygłosił proboszcz ks. Andrzej Zakrzewski.

Brońmy Polską wieś przed wpływami współczesnego pogaństwa, które pod pozorem nowoczesności i bałamutnych haseł niszczy chrześcijańskiego ducha Polaków.

Dlatego proszę was bracia i siostry:

- pamiętajcie o niedzielnej Mszy św.

- pamiętajcie o codziennym pacierzu

- zabierajcie od najmłodszych lat swoje dzieci do kościoła oraz pilnujcie ich udziału i postępów w katechezie

- przynoście we wrześniu do poświecenia ziarno na nowy zasiew

- bierzcie liczny udział w uroczystości poświęcenia pól

- dbajcie się o zachowanie polskich, wiejskich obyczajów i tradycji

- troszczcie się o zachowanie czystej wiary, opartej na Ewangelii i 10 przykazaniach

- zawsze dziękujcie Bogu za to co posiadacie, za wszelkie dobro!  - nawoływał podczas kazania ks. Andrzej Zakrzewski.

Tegorocznymi starostami dożynek byli Agata Radomska z Trzcianki oraz Jarosław Tarnicki z Tłuchowa, którzy tradycyjnie jako dar ołtarza ofiarowali bochen chleba wypieczony z ziaren tegorocznych zbiorów, którym na zakończenie Mszy św. podzielili się wszyscy zebrani.

Po Mszy św. dokonano rozstrzygnięcia konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy. Wśród wieńców tradycyjnych I miejsce zajęło ex aequo sołectwo Trzcianka i Borowo, II- Źródła i Turza Nowa, III- Wyczałkowo. W tej kategorii komisja przyznała również wyróżnienie dzieciom oraz pomagającym im osobom dorosłym ze Świetlicy Wielskiej w Jasieniu. Wśród wieńców nowoczesnych wyróżnił się wieniec Koła Gospodyń Wiejskich Nad Skrwą z Tłuchówka.

Podczas uroczystości wręczono również specjalną nagrodę "Sołtys Rok", którą otrzymała Joanna Bukowska - sołtys miejscowości Jasień.

Rozstrzygnięto również konkurs kulinarny dla kół gospodyń „Kaszotto” . Przysmaki z kaszy przygotowały członkinie Koła Gospodyń Wiejskich Jagna z Tłuchowa prezentując faćkę oraz ciasto z kaszą gryczaną oraz Nad Skrwą z Tłuchówka – pomidory faszerowane. Oba koła otrzymały za swoje specjały ex aequo I miejsce.

Uroczystość obfitowała w najróżniejsze atrakcje: występy, wystawy, atrakcje dla dzieci, pokaz ratownictwa wodnego. Było również wspólne gotowanie na polanie z gwiazdą popularnego programu  Master Chef - Arturem Sarnką .

E.G.